Strona główna Dom i wnętrze Zarządzanie i administracja osiedlami – co to jest i na czym polega?

Zarządzanie i administracja osiedlami – co to jest i na czym polega?

222
0
PODZIEL SIĘ

Przed każdą wspólnotą mieszkaniową stoi przynajmniej kilka wyzwań. Prawdopodobnie najważniejszym z nich jest te, dotyczące podjęcia decyzji na temat tego, czy będzie samodzielnie zarządzać osiedlem, czy lepiej zadanie te powierzyć wyspecjalizowanym w tej dziedzinie firmom zewnętrznym, np. biuru nieruchomości mieszkaniowych Status. Bardzo ważne, aby kwestia ta była naprawdę dobrze przemyślana. Należy więc rozważyć wszystkie za i przeciw. Jakie korzyści płyną z zarządzania budynkami przez wspólnotę, a jakie ze współpracy z fachowcami?

Wspólnota mieszkaniowa

Wymienić można dość dużo zalet wynikających z pozostawienia zarządu wspólnym budynkiem w rękach mieszkańców. Reagowanie na często nieprzewidziane wcześniej potrzeby wspólnoty jest szybsze, kontrola rozliczeń i kosztów sprawniejsza, a wybór oferentów bardziej elastyczny. Niestety, na tym się kończy. Po pierwsze, trzeba mieć świadomość, że takie czynności są niezwykle czasochłonne i pracochłonne. Łatwo więc nie zaniedbać. Po drugie, konieczne jest opanowanie wiedzy z zakresu prawa, księgowości, windykacji i zarządzania. Bez tego członkowie wspólnoty nie będą mogli zapewnić terminowego przeprowadzenia obowiązkowych przeglądów, prac modernizacyjnych i bieżących napraw. Po trzecie, w ważnych sprawach zarząd musi pytać o zdanie i zgodę wszystkich mieszkańców, spośród których nie wszyscy są zainteresowani życiem osiedla.

Zarządcy i administratorzy

Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że powierzenie zarządzania wspólnotą osobie trzeciej absolutnie nie jest jednoznaczne z utratą przez właścicieli lokali wszystkich praw. W tej kwestii nic się nie zmienia – mają oni prawo do kontroli i nadzorowania działań zarządcy. Stąd też korzyści zdają się przeważać. Przede wszystkim profesjonalni zarządcy i administratorzy dysponują fachową wiedzą, a także, jak czytamy na www.status.pl posiadają ubezpieczenie OC. Wreszcie zarządca zawsze jest lepszym negocjatorem w sytuacji ustalaniu kosztów z dostawcami usług.