Strona główna Uncategorized Zakładanie ogrodów – samemu czy z firmą?

Zakładanie ogrodów – samemu czy z firmą?

21
0
PODZIEL SIĘ

Budując lub kupując dom zazwyczaj chcemy by posiadał on ogród. Piękne i zadbane miejsce, gdzie będziemy mogli wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Aby było to możliwe, podstawą jest dobre zaprojektowanie i założenie ogrodu. Tylko wtedy spełni on nasze oczekiwania. Zakładanie ogrodów to dość skomplikowana i wymagająca dużego nakładu pracy procedura. Wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego lepiej zlecić jej wykonanie profesjonalistom. Dobrze zaprojektowany ogród posłuży nam przez lata, będzie komfortowy w pielęgnacji i użyciu. Źle zaprojektowane ogrody przydomowe są często źródłem frustracji i wymagają przebudowy.

Jak zakładać ogrody?

Prawidłowe założenie ogrodu powinno w maksymalny sposób wykorzystać układ danego terenu. Obojętnie czy duże, czy małe ogrody, każda przestrzeń daje nam duże możliwości. Projekty ogrodów powinny uwzględniać naturalne ukształtowanie terenu, np. spady, a także dostosować go do różnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że ogród powinien nam dobrze służyć przez wszystkie pory roku. Wymaga to dostosowania terenu, by np. nie uległ podtopieniu i wybrania odpowiedniej roślinności. To, z kolei jest uzależnione od klimatu w jakim mieszkamy i stopnia nasłonecznienia przez większą część dnia. Projektowanie ogrodów to nie tylko ustalenie układu ścieżek, trawników lub elementów małej architektury, ale również założenie elektryki i wybranie systemu oświetlenia.

Czego nie należy robić

Nie powinniśmy nigdy zapomnieć, że najważniejsze są podstawy, czyli odpowiednie przygotowanie terenu i przestrzeganie kolejności prac. Nie pomijajmy żadnego etapu. Przystosowanie terenu wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, który pozwoli sprawnie przekopać ziemię i przygotować ją do nasadzenia roślin. Oprócz surowej ziemi, możemy napotkać na skały lub piasek. Podczas wykonywania tych prac, należy uważać na znajdujące się w ziemi instalacje wodno-kanalizacyjne, by nie doszło do ich uszkodzenia. Jeśli chcemy, by w ogrodzie znajdowała się, np. fontanna, należy dokonać jej przyłączenia.

Co cechuje współczesne ogrody

Nowoczesne ogrody są minimalistyczne w formie i wymagają zachowania geometrycznej symetrii. Cechuje je prostota i elegancja. Jednak to, jak wygląda przydomowy ogród jest przede wszystkim uzależnione od potrzeb jego właścicieli. Mogą być one spełnione, jeśli wszystkie prace zostaną wykonane z należytą starannością.