Strona główna Dom i wnętrze Pomiary oświetlenia – przekonaj się sam, że warto!

Pomiary oświetlenia – przekonaj się sam, że warto!

313
0
PODZIEL SIĘ

W XXI wieku raczej nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez sztucznego światła. Doceniamy je najbardziej zwłaszcza zimą, kiedy noce są długie a dni krótkie. O tej porze roku budzimy się, gdy za oknami panuje wciąż ciemność, a do domów po szkole i pracy wracamy już po zapadnięciu zmroku. Latem, w czasie wakacji lubimy natomiast spędzać czas z przyjaciółmi aż do późnych godzin nocnych. Prócz tego wieczorami część z nas pracuje lub przed snem dla relaksu czyta ulubioną książkę. Z tych względów tak ważne jest, abyśmy w naszych domach, szkołach i biurach mieli dostęp do odpowiedniej ilości światła. Jak sprawdzić czy tak jest? Oczywiście za pomocą pomiarów światła!

Na czym polegają pomiary oświetlenia i czego dotyczą?

Przede wszystkim pomiary oświetlenia wykonywane są jedynie przez profesjonalne firmy, wyspecjalizowane w tego rodzaju badaniach – posiadające odpowiednie doświadczenie oraz niezbędny sprzęt. W tym celu używa się luksomierzy oraz siatek pomiarowych z licznymi punktami pomiarowymi. Jako, że każde z pomieszczeń jest nieco inne, za każdym razem należy ze szczególną dokładnością dopasować do niego odpowiednią siatkę, tak aby wynik odzwierciedlał stan faktyczny, był wiarygodny. W tego typu badaniach pod uwagę bierze się przede wszystkim oświetlenie ogólne, awaryjne oraz oświetlenie stanowiska pracy.

Co daje nam pomiar oświetlenia?

Firmy, które zajmują się pomiarem światła obowiązkowo przygotowują dokument, który zawiera szczegółowy opis i strukturę obiektu, tabele pomiarowe, legendę danych pomiarowych, ocenę parametrów oświetlenia, uwagi do pomiarów, harmonogram badań okresowych budynku, świadectwa kwalifikacyjne oraz wzorcowania.