Strona główna Pozostałe Podstawowe chwyty gitarowe. Nauka gry na gitarze

Podstawowe chwyty gitarowe. Nauka gry na gitarze

282
0
PODZIEL SIĘ

Gitara to jeden z najbardziej atrakcyjnych instrumentów, dostępny w zasadzie dla każdego. Sam instrument nie jest drogi (chodzi oczywiście o modele dla początkujących), a nauka jest bardzo prosta. W zasadzie by nauczyć się grać kilka piosenek wystarczy zaledwie kilka godzin. Co do samej nauki- w Internecie można znaleźć bardzo dużo darmowych materiałów, dzięki którym będzie można faktycznie nauczyć się grać. Osoby, które nie wierzą darmowym informacjom, mogą skorzystać z płatnych stron pomagających w nauce lub po prostu kupić książkę, w której opisane są podstawowe techniki. Nie można oczywiście także zapominać o zdecydowanie najbardziej efektywnym sposobie na naukę – lekcji gry na gitarze. To właśnie ten sposób jest najbardziej polecany, gdyż można zrobić największe postępy jak najmniejszym kosztem czasowym. Nauczyciel też będzie zauważał błędy i je korygował. Nie jest to jednak jedyne możliwe wyjście.

Podstawy gry na gitarze

Jak zostało wcześniej wspomniane, pierwszą piosenkę można zagrać już po krótkim czasie nauki na gitarze. Wszystko za sprawą samej specyfiki instrumentu. By dobrze grać na gitarze nie trzeba wcale znać nut. Wystarczy poznać kilka prostych akordów. Granie akordu polega na przyciśnięcie określonych miejsc na gryfie i uderzenie we wszystkie (lub prawie wszystkie) struny drugą ręką. Najczęściej proste piosenki opierają się na kilku akordach (nazywanych czasami chwytami), więc zagranie ich nie jest żadnym problemem. Pozostaje jeszcze ustalenie bicia (częstotliwości i siły z jaką uderza się o struny) i można już uczyć się piosenki na pamięć. To naprawdę nic trudnego.

To, co może budzić obawy wielu osób to mnogość chwytów i ich poszczególne modyfikacje. Niektórzy będą myśleć, że nie sposób ich wszystkich zapamiętać. Prawda jest jednak taka, że do zagrania większości piosenek wystarczy znać od dziesięciu do piętnastu akordów. Zazwyczaj pojawiają się te najbardziej klasyczne jak A dur, C dur, G dur czy E dur. Oprócz nich mogą pojawić się pojedyncze odchylenia, jak przykładowo cis moll. W takich wypadkach jednak nic nie stoi na przeszkodzie by zerknąć na obrazek przedstawiający dany akord i po prostu go zagrać. Grając różne piosenki, nauka chwytów będzie czymś pobocznym. Po którejś piosence z rzędu będzie można już z pamięci odtwarzać dany chwyt. Osoby, które grają na gitarze stosunkowo dużo na pewno przyznają, że nie ma co się przejmować tym, że akordów jest dużo. Wystarczy grać, co jest najlepszym i najprzyjemniejszym ćwiczeniem, jeżeli chodzi o gitarę.

Lista szkół gdzie można nauczyć się gry na gitarze:

 

  • Guitar Underground Studium Gitarowe Mirosław Worek

Adres: ul. Sosnowa 16  43-300 Bielsko-

Telefon: +48 606 100 608

E-mail: studio@guitarunderground.pl

Więcej o nauce gry na gitarze

 

  • Szkoła Muzyczna MOZART

Adres: ul. Królowej Jadwigi 227, 30-218 Kraków

Telefon: +48 519 635 053

E-mail: info@szkolamozart.pl

 

  • nowohuckie centrum kultury

Adres: al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków

Telefon: 12 644 02 66

E-mail: nck@nck.krakow.pl

 

  • Mateusz Czechowicz – Nauka gry na gitarze Kraków

Telefon: +48 784 450 480

E-mail: matczechowicz@gmail.com

 

  • Akademia Rocka Magdalena Wensierska-Paszko

Adres: Jaśkowa Dolina 15, 80-252 Gdańsk

Telefon: +48 504 553 763

E-mail: newdrumschool@gmail.com