Strona główna Dom i wnętrze Meble kuchenne modne w 2018 roku

Meble kuchenne modne w 2018 roku

52
0
PODZIEL SIĘ

Kuchnia zawsze była ważną częścią domu, w którym skupiało się życie, nie tylko kulinarne. W nowoczesnym budownictwie gdzie tworzy jedną przestrzeń z jadalnią i salonem stała się centralnym miejscem w domu. Dlatego jej wystrój, zwłaszcza meble kuchenne, rzutuje na wygląd całego domu.

  • Meble kuchenne, podobnie jak inne meble czy wyposażenie domu, podlegają wpływom mody i co jakiś czas zmienia się sposób zabudowy, wykańczania frontów szafek czy kolorystyka całej kuchni.Jakie wybieramy fronty kuchenne

Rok 2018 również ma swoje trendy. W dużych przestrzeniach kuchennych kładzie się nacisk na instalowanie tzw. „centralnych wysp”, na środku przestrzeni kuchennej, które są miejscem wspólnego przygotowywania potraw i ich spożywania, ale także miejscem zabaw dzieci czy pracy dorosłych. W przypadku małego metrażu, gdzie o takiej wyspie nie ma mowy, należy spojrzeć na kuchnię jak na części salonu i wyeksponować eleganckie meble, które bardziej mają przypominać meble salonowe, niż kuchenne. Przy tym musi ona zachować własną, kuchenną funkcjonalność. Ważne by eleganckie szafki były również jak najbardziej ergonomiczne i miały dobrze zagospodarowaną przestrzeń wewnątrz.

Jak meble kuchenne, to oczywiście temat frontów kuchennych, bo to one w głównej mierze decydują o wyglądzie kuchni. Niesłabnącym powodzeniem cieszą sie fronty drewniane. Najczęściej ze świerku lub sosny, a także z buku, dębu czy olchy. Alternatywa to płyty drewnopodobne MDF, które robione na zamówienie mogą być praktycznie w dowolnym kolorze, z wykończeniem matowym lub z połyskiem.

W tym roku trudno określić jakieś jednolite trendy kolorystyczne, jedno co można na pewno powiedzieć, to że odchodzi się od białych mebli. Jeżeli biały to tylko jako kontrast do ciemnego koloru np. granatowego, ciemnozielonego. Generalnie widać tendencję do dwukolorowych mebli np. dolne szafki ciemne – zieleń, granat, górne jaśniejsze- jasna zieleń, jasnoniebieski. W modzie są kolory związane z naturą typu: piasek, glina, węgiel, mięta, szałwia, a także złoto, miedź. Ciekawe rozwiązania to fronty wykonane z połączenia stali i szkła.

  • Kuchnia musi być jasna

Kuchnie bez względu na modę muszą być jasne, a dokładniej widne. Skoro to miejsca, nie tylko do przygotowywania posiłków, ale też spotkań towarzyskich czy pracy, to muszą być dobrze doświetlone. Najlepiej, gdy są oświetlone naturalnie, dzięki dużym oknom, ale wiele kuchni jest małych, ciasnych, ze słabym światłem od strony północnej. W takich miejscach istotne jest dobre rozplanowanie i zamontowanie oświetlenia sztucznego.

Istotnym elementem jasnych kuchni jest kolor frontów mebli i kolor ścian. Jeżeli przyjęliśmy, że biały jest niemodny, można zastosować inne jasne kolory np. piaskowy, mięta, szałwia, byle były to kolory rozjaśniające wnętrze. Podobnie ze ścianami. Jasna farba na ścianach rozjaśnia pomieszczenie i jednocześnie powiększa go optycznie.

  • Tylko funkcjonalne rozwiązania

W nowych budynkach mieszkalnych kuchnie najczęściej są duże, ustawne i funkcjonalne. Większość starego budownictwa to małe, często podłużne pomieszczenia. Nie mniej w tych kuchniach też można zastosować funkcjonalne rozwiązania. W takim przypadku najlepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy Smok, która na zamówienie wykona kuchnię na wymiar, dostosowując meble do istniejących wymiarów.

Profesjonalnie zaprojektowane meble to jedna spraw, druga to dostosowany do tych mebli funkcjonalny sprzęt agd. Chcąc jak najlepiej wykorzystać małą przestrzeń, należy skorzystać z propozycji 2w1 lub 3w1. Kuchenkę można zakupić z opcją mikrofali, chłodziarkę z zamrażarką, a zamiast wielu urządzeń małego agd jeden wieloczynnościowy robot kuchenny.

Równie ważne jest optymalne zorganizowanie przestrzeni do pracy np. zamontowanie wyciąganych z szafki dodatkowych blatów, powiększenie górnych szafek do samego sufitu, czy wstawienie szuflad zamiast cokołów w dolnych szafkach. Wszystko to pozwoli na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, na naczynia czy drobny sprzęt kuchenny.

W funkcjonalnych kuchniach nie można zapomnieć o odpowiednim, energooszczędnym oświetleniu, zarówno nad kuchenką, zlewem czy blatami do przygotowywania posiłków, ale także w miejscach, w których jemy lub pracujemy.