Strona główna Dom i wnętrze Kominki nowoczesne kontra te nieco bardziej tradycyjne

Kominki nowoczesne kontra te nieco bardziej tradycyjne

282
0
PODZIEL SIĘ

Kominek w klasycznej wersji ma otwarty układ i jest zasilany drewnem. Takie rozwiązanie spotyka się wciąż, głównie jednak w starych domach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie kominki instalować we współcześnie wznoszonych nieruchomościach.

Niemniej jednak większość inwestorów rezygnuje z takiego kosztownego i wymagającego rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że w ich domach nie znajdzie się kominków. Otóż pojawiają się one coraz częściej, ponieważ ponownie są na czasie. Z tym, że przybierają one mniej lub bardziej nowoczesną odsłonę.

Kominki z wkładem

Nazywane także kominkami zamkniętymi działają podobnie do tych stosowanych już przed wiekami. Z tym, że specjalna obudowa czyni je bezpieczniejszymi, łatwiejszymi w montażu, a także bardziej efektywnymi w dostarczaniu ciepła. Taki kominek ogrzewa znacznie lepiej niż jego liczne pierwowzory stosowane przed laty. Poza tym może to robić nie tylko w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany, ale również w całym domu. Wystarczy zadbać o odpowiednią instalację, by przyjemne ciepło rozeszło się po wszystkich wnętrzach. Dodatkowy płaszcz wodny umożliwi natomiast ogrzanie wody w domu. Zatem nawet niewielki z pozoru kominek jak najbardziej sprawdzi się w roli dodatkowego źródła ciepła.

Kominki i kuchenne piece dostępne są w asortymencie sklepu internetowego Szalony Max

Nawet w srogą zimę zapewni ciepło oraz przyjemną atmosferę. Trzeba jednak liczyć się z dosyć wysokim kosztem zakupu oraz instalacji kominka zamkniętego. Ponadto należy wziąć go pod uwagę już na etapie projektowania domu. Co prawda zdeterminowany inwestor zdoła zamontować go także w ukończonym już domu. Niemniej jednak zdaniem większości jest to inwestycja pozbawiona wszelkiego, a już na pewno finansowego sensu. Za pocieszenie może natomiast posłużyć niższy koszt eksploatacji takiego tradycyjnego kominka. Drewno należy bowiem do tańszych i łatwo dostępnych materiałów grzewczych.

Kominek bardzo nowoczesny

Kominki elektryczne przekonują do siebie konsumentów przede wszystkim niską ceną oraz prostym montażem. Można je kupić już nawet za kilkaset złotych, choć za te najlepsze i zapewniające najbardziej spektakularne efekty przyjdzie zapłacić nawet dziesięć razy więcej. Niemniej jednak do ich montażu nie potrzeba ani specjalistycznego sprzętu, ani też fachowca. Wystarczy przynieść do domu, rozpakować i podłączyć do źródła zasilania. Takie kominki idealnie sprawdzają się w już wybudowanych domach, ale również mieszkaniach w bloku czy kamienicy. Są lekkie i wymagają jedynie dostępu do prądu.

Co prawda nie zapewnią ciepła we wszystkich pomieszczeniach, można jednak je swobodnie przenosić. Dzięki swojej mobilności dogrzewają dokładnie te pomieszczenia, w których dodatkowe źródło ciepła jest akurat wskazane. Wiele modeli pod względem estetyki nie ustępuje prawdziwym kominkom. Mogą, ale nie muszą grzać. Czasami korzysta się wyłącznie z efektów wizualnych, ewentualnie dźwiękowych. Są znacznie modniejsze niż piece czy tradycyjne kominki. Na pewno pozostają prostsze w obsłudze. Pod tym względem rozwiązań tych nawet nie warto porównywać.