Strona główna Dom i wnętrze Jelenia Góra, jakie domy się tu buduje?

Jelenia Góra, jakie domy się tu buduje?

29
0
PODZIEL SIĘ

Jelenia Góra, położona jest w górskiej okolicy, licznie odwiedzanej przez turystów, i mogłoby się wydawać, że w takim miejscu domów z drewna powinno być bardzo dużo. Buduje się ich zapewne nieco więcej niż w innych regionach kraju, ale wiele z nich to domy letniskowe czy raczej sezonowe.

  • Domy z drewna czy murowane?

Jeżeli chodzi o budownictwo całosezonowe to w Jeleniej Górze buduje się, w podobnych proporcjach jak w całym naszym kraju. Wśród nowo wybudowanych domów jednorodzinnych 88% stanowią domy murowane, a 12 % domy drewniane. Trochę to zastanawiające, dlaczego budownictwo drewniane nie może się przyjąć w Polsce, choć od paru lat mówi się o wspieraniu przez państwo technologii drewnianej, jako ekologicznej i energooszczędnej. A przecież energooszczędność to modny trend w budownictwie ostatnich lat i do tego ekonomiczny.

Co ciekawe, w kraju mamy kilkadziesiąt fabryk domów drewnianych, które mogłyby zaspokoić potrzeby naszego rynku, a okazuje się, że 80-90% ich produkcji przeznaczone jest dla klientów za granicą , głównie w Niemczech. W Polsce nie mają wielu zamówień.

Inna sprawa, że budownictwo murowane ma sie dobrze, nie ma problemu z projektami domów, fachowymi wykonawcami robót, czy dostępem do materiałów. Domy murowane mają wśród Polaków opinię bardziej trwałych, w porównaniu z drewnianymi, a także są uważane za bardziej odpowiednie do naszego zimnego klimatu, a przecież domy drewniane buduje się na dalekiej północy w Kanadzie i Skandynawii. Ale jak mówi nasze przysłowie: „przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka”.

  • Typy domów z drewna

Domy z drewna wykonywane są w dwóch technologiach: domy z bali i domy szkieletowe http://www.magbos.com/. Domy z bali lub półbali są bardziej czasochłonne w wykonaniu i z racji dużego zużycia litego drewna droższe, stąd znacznie mniej popularne. Domy szkieletowe są robione z belek drewnianych i płyt OSB na miejscu budowy, albo z gotowych drewnianych prefabrykatów robionych w fabryce, a na miejscu budowy montowanych. Ściany szkieletowe mogą być kompleksowo wykonane w zakładzie produkcyjnym z ociepleniami, tynkami i oknami lub mogą być ocieplane i wykończone na budowie. Dodatkowo domy szkieletowe, w zależności o grubości użytych elementów konstrukcyjnych i sposobu wykończenia ścian, dzielą się na kanadyjskie, szwedzkie i niemieckie.

  • Domy energooszczędne z drewna, szkieletowe

Każdy dom drewniany szkieletowy, bez względu na to czy jest wybudowany w systemie kanadyjskim czy innym, jest domem energooszczędnym, czyli w prostych słowach wymaga małej ilości ciepła do ogrzania swojej powierzchni w ciągu roku. Oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze zaprojektowany i dokładnie wykonany, a co za tym idzie nie występują w nim nadmierne ubytki ciepła przez mostki termiczne. Odpowiednie parametry zapewniają same materiały drewniane i drewnopochodne, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła czyli doskonale utrzymują ciepło wewnątrz budynku, zwłaszcza, kiedy są dodatkowo izolowane wełną mineralną. Drewno ma też zdolność samoregulacji wilgotności, dzięki czemu wewnątrz drewnianych budynków panuje sprzyjający człowiekowi mikroklimat.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że koszt wybudowania domu szkieletowego jest porównywalny do kosztu domu murowanego, a jednocześnie jego ogrzewanie jest znacznie tańsze, to okazuje się, że dom z drewna jest bardziej ekonomiczny niż murowany.

Kiedy do tych cech dodamy, fakt, iż dom z drewna może wytrzymać 100 lat, a czasem więcej, to bez wątpienia jest on interesującą alternatywą dla wszechobecnych domów z bloczków betonowych.