Strona główna Pozostałe Jednodniowa wycieczka w góry – co zabrać?

Jednodniowa wycieczka w góry – co zabrać?

247
0
PODZIEL SIĘ

Niewiele jest rzeczy, które potrafią dać człowiekowi tyle radości, co wycieczka w góry. Wiele osób wybiera tę formę spędzania wolnego czasu, by znaleźć chwilę wytchnienia od codzienności. Nie trzeba być wytrawnym piechurem, żeby udać się na niedługą przechadzkę górskim szlakiem. Co więcej, to świetny pomysł na weekend dla miastowych. Jak więc mądrze spakować się na taką jednodniową przygodę?

Ubierz się odpowiednio

Zaczynamy od bielizny. Powinna być ona oddychająca i zapewniająca ciepło. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego rodzaju odzieży, naturalnej oraz syntetycznej. Kolejna jest bluza, która powinna być ciepła i nie może krepować ruchów. Spodnie muszą być wykonane z elastycznego, ale wytrzymałego tworzywa – może będziesz iść przez zarośla czy gałęzie podczas wędrówki? Obowiązkowym elementem do zabrania jest także lekka kurtka przeciwdeszczowa, tu nie trzeba nic wyjaśniać. Przechodzimy do stóp: skarpetki najlepiej wybrać naturalne, np. z wełny merynosa, a buty – chyba najważniejsza część ubioru każdego turysty – powinny być dobrane wyjątkowo uważnie. Muszą być one przewiewne i nieprzemakalne – byś nie obawiał się małego, górskiego strumyczka – oraz wygodne. Pamiętaj tylko, by nigdy nie iść na wycieczkę w nowych butach! Zawsze muszą być one rozchodzone, ponieważ ostatnią rzeczą na górskim szlaku, której byś sobie życzył są odciski. Na koniec kropka nad i, czyli czapka. Biorąc pod uwagę, ile ciepła ucieka przez głowę, nie musimy chyba tłumaczyć, jak ważne jest wzięcie ze sobą nakrycia głowy.

Co zabrać ze sobą w góry?

Cokolwiek weźmiesz na jednodniową wycieczkę w góry, musisz to gdzieś spakować. Tak, musisz mieć plecak! Najlepiej do tego celu nadają się plecaki 20 – 30 litrowe, które powinny mieć dodatkowo pokrowiec na wypadek deszczu. Zabierz ze sobą lekki, suchy prowiant oraz wodę w składanej elastycznej butelce. Ponadto zawsze miej ze sobą apteczkę, w myśl zasady „lepiej mieć, ale nie użyć niż nie mieć i żałować”. Dostaniesz ją w sklepach turystycznych. Rozważ również wzięcie ze sobą lekkich, teleskopowych kijków, które potrafią bardzo ułatwić marsz, nawet po zupełnie płaskiej nawierzchni. Ponadto jedną z rzeczy, które trzeba mieć zawsze przy sobie jest latarka, na wypadek powrotu z trasy po zmroku. Najlepiej niech to będzie czołówka, która zapewni ci wolne obie ręce – istotne przy korzystaniu z kijków! Zawsze miej także w pełni naładowany telefon komórkowy, on zawsze może się przydać. To jak, gotów na wycieczkę? A może brakuje ci jakiegoś ważnego elementu wyposażenia? W takiej sytuacji możesz zainteresować się chwilowką online 24h, czyli pożyczką gotówkową na krótki okres. Nawet, jeśli nie pracujesz na etacie, możesz cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi na dowolny cel. Pożyczka na umowę zlecenie to opcja dla wielu osób, które nie mają umowy o pracę.