Strona główna Pozostałe Dlaczego warto wiedzieć czym jest rrso?

Dlaczego warto wiedzieć czym jest rrso?

142
0
PODZIEL SIĘ

Telewizja, ulotki, plakaty czy bilbordy pełne są reklam, w których banki lub firmy pozabankowe (jak Vivus, Zaplo czy Pożyczka Plus) oferują nam dodatkowy zastrzyk gotówki. Banki i operatorzy pożyczek pozabankowych zachęcają nas do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki na korzystnych warunkach. Oprocentowanie bywa określane jako „niskie”, „przyjazne” lub „korzystne”. Zawsze też gdzieś obok zapisana jest wartość rrso. Dlaczego? Jest to obowiązek informacyjny, dzięki któremy klienci mogą porównywać oferty kosztów pożyczek i kredytów. Warto wiedzieć czym jest rrso.

Czym jest rrso i czym się różni od rso?

RRSO to skrót od “rzeczywista roczna stopa oprocentowania”. Z kolei RSO to „roczna stopa oprocentowania”. Jeśli już zatem wiemy czym jest rrso, a czym rso to słusznie zastanawia nas dlaczego te dwa wskaźniki, które w zasadzie powinny mówić o tym samym, tak znacząco się od siebie różnią pod względem wartości. Otóż roczna stopa oprocentowania (rso) to po prostu oprocentowanie kredytu, koszt odsetek. Natomiast rzeczywista roczna stopa oprocentowania (rrso) uwzględnia ten wskaźnik, a ponadto pozostałe składowe kosztu kredytu – wszelkie dodatkowe koszty, które musimy ponieść w związku z daną pożyczką.

Czym jest rrso? – części składowe

Mając na uwadze znaczącą różnicę między dwoma (wydawałoby się zbliżonymi) wskaźnikami warto dokładniej przyjrzeć się czym jest rrso. Te pozostałe składowe kosztu kredytu ukryte mogą być bowiem w różnych elementach – w oprocentowaniu kredytu, w prowizji za udzielenie kredytu czy w opłatach za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Ale nie tylko. Czym jest rrso ponadto? To również koszty ubezpieczenia oraz opłat za dodatkowe usługi, na przykład wizytę doradcy w domu.