Strona główna Zdrowie i Uroda Chrapanie – jak się go pozbyć?

Chrapanie – jak się go pozbyć?

336
0
PODZIEL SIĘ

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby choć raz osoby chrapiącej – oczywiście siebie nie da się usłyszeć podczas tej związanej ze snem czynności. Chrapanie nie wydaje się jakimś wyjątkowo poważnym problemem – jego rezultat kojarzy się często z budzeniem partnera lub partnerki i związaną z tym irytacją. Dlatego też wiele osób wyszukuje w Internecie odpowiedzi na pytania „jak wyleczyć chrapnie”, „chrapanie domowe sposoby leczenia”, „jak pozbyć się chrapania” czy też „co zrobić, żeby nie chrapać”? Zamiast tracić czas na przeglądanie dziesiątków stron, polecamy zapoznać się z poniższym tekstem, który wyjaśnia, czym jest chrapanie i dlaczego jest groźniejsze, niż wiele osób to podejrzewa?

Chrapanie w nocy – skąd się bierze?

Skąd właściwie bierze się chrapanie? Przyczyny chrapania mogą być różne, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – wywołuje je utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, powodujący turbulencje wprawiające podniebienie i języczek w drgania. Utrudnienia te mogą wynikać z osłabienia mięśniówki gardła, mieć przyczyny przebytej lub trwającej infekcji bądź alergii (opuchnięcie lub obrzęk ścian dróg oddechowych), a także wynikać z otyłości (ucisk tkanki tłuszczowej na gardło). Ponieważ chrapanie przyczyny ma różne, różne są także sposoby ich leczenia. Każdy sposób nie tylko przywraca zdrowy sen, ale również pozwala zwalczyć groźne schorzenie, którego jednym z głównych objawów jest właśnie chrapanie. Schorzenie to funkcjonuje pod nazwą bezdech senny, a nieleczone prowadzi do groźnych komplikacji dla życia i zdrowia, w tym znacznego zwiększenia ryzyka udaru, pojawienia się cukrzycy oraz znaczny spadek koncentracji i czasu reakcji.

Jak leczyć chrapanie?

Po wpisaniu do wyszukiwarki zapytania „chrapanie domowe sposoby leczenia” wyskakuje ponad 40 tysięcy stron powiązanych z tym tematem! Oczywiście nikt nie będzie w stanie sprawdzić ich wszystkich, jednak przeglądając witryny z kilku pierwszych stron wyników wyszukiwania łatwo zauważyć, że – niestety – większość z nich udziela porad dość nietrafionych, które z rzeczywistością nie mają niczego wspólnego – jak na przykład picie przed snem oliwy z oliwek, herbaty ziołowej z kardamonem czy… zmiana pozycji ciała podczas snu. O ile niektóre rzeczywiście mogą mieć krótkotrwały efekt, działający podczas jednej nocy, o tyle większość z nich jest po prostu bezużyteczna – jeśli w górnych drogach oddechowych znajdują się duże polipy, nie pomoże wybicie nawet 10 litrów herbaty ziołowej, ponieważ od tego nie znikną. Najlepiej skierować się do lekarza pierwszego kontaktu i wziąć od niego skierowanie do laryngologa lub zdecydować na wizytę prywatną u specjalisty (co zwykle pozwoli na właściwa diagnozę znacznie szybciej). Dopiero wówczas będzie można ustalić ze stuprocentową pewnością, skąd bierze się chrapanie?

Sposoby na chrapanie.

Najlepszy sposób na chrapanie w przypadku polipów, skrzywienia przegrody nosowej oraz migdałków to po prostu odpowiedni zabieg otolaryngologiczny. Jeśli przyczyną jest opuchnięcie dróg oddechowych związane z alergią lub infekcją – wówczas należy podjąć odpowiednie leczenie bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów. W przypadku osób otyłych, palących lub odżywiających się niezdrowo, niezbędne będzie ustalenie odpowiedniej, zdrowej diety oraz zaprzestanie lub znaczące powodującego chrapanie nałogu.
O ile zabiegi otolaryngologiczne przynoszą natychmiastowe efekty, o tyle terapie zajmują pewien czas. Dostępne są specjalne urządzenia, stworzone z myślą o tym, aby skutecznie wspomagać leczenie chrapania. Są to aparaty CPAP, które umieszcza się na czas snu (czyli przede wszystkim na noc) przy łóżku. Odchodzą od nich rurki, połączone za znajdującą na twarzy pacjenta maską lub systemem poduszek nosowych. Dzięki nim pacjent podczas całego czasu snu otrzymuje non-stop odpowiednio dozowane powietrze pod ciśnieniem, które pneumatycznie usztywnia górne drogi oddechowe. Można im w pełni zaufać, ponieważ aparaty CPAP mają zastosowanie medyczne, co oznacza, że zanim trafią do sprzedaży, przechodzą szereg wymagających, specjalistycznych testów związanych z bezpieczeństwem i efektywnością.
Wiele modeli CPAP wyposażonych zostało także w dodatkowe, niezwykle praktyczne rozwiązania, jak na przykład:

  • pamięć wewnętrzna – maszyna gromadzi w niej dane o każdym zastosowaniu urządzenia, w tym wielkość ciśnienia, jego zmiany, itp.
  • funkcje diagnostyczne i kontroli leczenia
  • duży wyświetlacz, pozwalający na monitorowanie na bieżąco przebiegu terapii
  • łączność bezprzewodowa – pozwala na przesłanie zgromadzonych danych na urządzanie przenośne lub do komputera, co pozwala na przekazanie ich lekarzowi prowadzącemu terapię

Tego typu urządzenia to np. AirSense 10 Elite, AirSense 10 AutoSet oraz aparaty z serii S9 (jak S9 AutoSet). Mają one ogromny wpływ na każdą terapię, której celem jest zwalczenie chrapania, a co skłania do ich zakupu to fakt, że dla osób ubezpieczonych przewidziano refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztu nabycia – może ona sięgać aż 90% ceny aparatu!
Jeśli więc podejmuje się wysiłki, aby wyeliminować chrapanie, należy znaleźć jego źródło i poddać się odpowiednio przygotowanej terapii. Z aparatami CPAP będzie ona bardziej skuteczna i w dodatku wygodniejsza!

Więcej informacji o tym jak wyleczyć chrapanie: http://zdrowysen.info/sposob-na-chrapanie